Search

שלוש שיטות לפיתוח חוסן מנטליבכדי להגשים את עצמנו, ולהיות מאושרים עלינו להכניס לחיי היומיום שלנו לפחות אחד מתוך כמה התרגילים שאציין פה.

ביצוע התרגולים אינו מטרה בפני עצמה, אלא כלי לשפר את החוסן הנפשי ולבריאותנו הנפשית, ובמיוחד כדי להגיע לאיזון ואושר נפשי. ככל שנרבה לתרגל כך מצבנו ישתפר. עשו מה שאתם צריכים כדי להתאים את התרגולים לאורך החיים שלכם ולהפיק מהם את המקסימום.

התגמול של התרגולים מגיעים רק עם התמדה! הם יעזרו לכם להשיג יותר שליטה על עצמכם, ולהחליט מה אתם חווים ומרגישים בחיים שלכם.

לא כל התרגילים יתאימו לכל אדם. מצאו את מה שהכי מתאים לכם.

כוונות בוקר

כל פעולה הכרתית מתחילה בכוונה שהיא בעצם הצבת מטרות.נזירים טיבטים רבים עושים את התרגיל הזה מידי בוקר, כדרך להכנת התודעה והלב לאופן שבו הם רוצים להתמודד עם המשך היום. אמינים רבים מדתות רבות מבצעים הצהרת כוונות מסויימת לפני שהם מתחילים להתפלל/למדוט.


איך עושים?

1. שבו בנוחות על כיסא בזמן שכפות הרגליים על הריצפה, או שבו על הריצפה ברגליים משוכלות. מומלץ לבצע את התרגול אחרי שהשעון מעורר מצלצל, ואנחנו עדיין נמצאים במיטה (לפני שמתחיל המולת היום). אפשר להניח את הידיים על הברכיים או על הבטן בנינוחות.

2. עצמו עיניים ושאפו כמה שאיפות עמוקות דרך האף.תנסו להרגיש את הבטן מתרוממת וצונחת כשאתם נושמים מהסרעפת.

3. עכשיו תשאלו את עצמכם : "מה שאיפת הלב שלי? מה אני מבקש לעצמי, לקרובי ולעולם?" בדרך כלל הרצונות הכנות והאותנטיות ביותר מסתתרות מתחת לרצונות הרגעיים והזמניים. בדרך כלל הן קשורות לערכים אנושיים גדולים ועמוקים המובילים לאושר גדול. לדלאי למה יש האמיתיות. הוא שואל את עצמו : "האם זה בשבילי או בעבור אחרים? לטובת מעטים או רבים? לעכשיו או לעתיד?" מבחן כזה יכול לעזור לנו להבין מהן משאלותינו האמיתיות.

4. הצהר מהי כוונתך ליום זה. למשל : "הלוואי שהיום אחייך לכל אדם שאפגוש". "הלוואי שאהיה היום פחות שיפוטי וביקורתי כלפי אחרים". הכוונה יכולה להיות פסציפית או כללית. אם אינכם יודעים מה כוונתכם תוכלו לשנן את המשפטים הבאים :

"הלוואי שכל היצורים יהיו מאושרים"

"הלוואי שהעולם ידע שלווה"

"הלוואי שכוחה של אהבה תגבר על האהבה לכח"

להתגבר על מכשולים בדרך אל האושר

מיקוד והתגברות על לחצים

הנשימה נחשבת כמוקד לתרגול רוחני בדתות רבות. וזאת מכיוון שהנשימה מחברת אותנו גם לעולם החיצוני, וגם לפנימי. הנשימה היא דרך רצונית ובלתי רצונית.לכן היא פתח נפלא לפתח את הטיפוח העצמי שלנו.

אחד מארבעת המעגלים החשמליים במח האדם, קשור ביכולת שלנו למקד את התודעה. עצם הקדשת זמננו ל"שקט", היא דרך מעולה למקד את התודעה, להפיג לחצים ולהתרכז בדברים החשובים ביותר.

איך עושים?

1. מצאו מקום שקט שבו תוכלו לתרגל בקביעות. כך יוכל המקום/חדר/פינה/כרית לסייע לאותת לגוף שזה הזמן לתרגול.

2. שבו בנוח.אם אתם יושבים על כיסא או על כרית נסו לנטות מעט קדימה, להתרחק מגב הכיסא כדי שגבכם יהיה זקוף. אם אתם סובלים מכאבי גב כלשהם, התאימו את התרגול למצבכם.

3. עצמו עיניים או החזיקו אותן מעט פתוחות במצב נינוח.

4. הניחו את ידיכם בעדינות על הברכיים או בחיקכם.

5. התקמדו בנשמותיכם.

6. שאפו עמוק דרך האף, תוך הרחבת הבטן. הריאות אמורות להתמלא מלמטה על מעלה כמו כד מים.

7. נשפו אויר החוצא באיטיות.

8. עם כל שאיפה חשבו פנימה, עם כל נשיפה חשבו החוצא. (להתרכז איכן שהאויר נמצא).

9. אפשר לספור את הנשימות מ-10 ל-0, ואז לחזור על התרגיל.

אם אתם מאבדים את הריכוז והמחשיבות מתחילות להתפזר,כפי שקורה, שובו והתמקדו בעדינות בנשימה שלכם. אפשר להתחיל בביצוע התרגיל כחמש עד עשר דקות, ובהמשך להגדיל את טווח הזמן עם עליית מיומנות התרגול.

צעדת בוקר מדיטטיבית או פעילות גופנית

כל סוג של הליכה, טרק, ריצה או כל סוג של פעילות גופנית אחרת יכול להפוך לחוויה מדיטטיבית. המפתח הוא להתעלם מכל גירוי חיצוני כמו דיבורים, מוזיקה או טלוויזיה. המטרה היא פשוט להקשיב לחכמת הרוח שלא אחת מגיע דרך חכמת הגוף.

6 views0 comments